Adoracja

Solidarność i Pamięć

Adoracja

http://www.connect.ab.ca/~dbubel/ro3.htm

W Nowym Testamencie pojêcie chwa³y Bo¿ej zachowuje centralne znaczenie. Cz³owiek uwielbia Boga i oddaje Mu cze¶æ na ¶wiadectwo ca³ej ziemi. Uwielbieniem Boga jest tak¿e s³awienie przymiotów Odwiecznego Syna i Ducha. Wys³awiamy Boga za to Kim jest. Przez (Chrystusa) sk³adamy Bogu ofiarê czci ustawicznie, odpowiadaj±c ludziom jak wspania³e jest Imiê Jego (Hbr 13:15). "A my poznawszy Boga, staraæ siê bêdziemy, aby¶my Go lepiej poznali". ¦piewajmy Mu na osobno¶ci, z pochylonym czo³em lub w ko¶ciele klêcz±c na kolanach.

Wielki, uniwersalny Ko¶ció³ Chrystusowy b³ogos³awi i wielbi Boga Ojca stworzyciela i dawcê zbawienia w Synu Bo¿ym, przez Ducha, który udziela nam przybranego synostwa. Adorowaæ kogo¶ , to znaczy zagubiæ siê w zachwycie. "Niech bêdzie b³ogos³awiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa; On nape³ni³ nas wszelkim b³ogos³awieñstwem duchowym na wy¿ynach niebieskich - w Chrystusie. Jego b³ogos³awieñstwa objawiaj± siê w s³owie i darach. Jemu tylko, odt±d, a¿ na wieki nale¿y siê dziêkczynienie i adoracja, jako naszemu Stwórcy i Zbawicielowi.

Adoracja to oddawanie Bogu czci i uwielbienia, chocia¿ wyra¿a siê nie tylko w postaci s³ów, ale niejako poza s³owami poniewa¿ jest stanem duszy. Brak zakochanych w Bogu ludzi stanowi g³êboki kryzys Ko¶cio³a. Nie wystarcz± formy w postaci gestów lub innych znaków uto¿samiaj±cych oddanie Najwy¿szemu boskiego szacunku. W znaczeniu religijnym jest to akt czci cz³owieka odczuwaj±cego swoj± zale¿no¶æ i ni¿szo¶æ , nawet jakby nico¶æ.

Podobnego gestu za¿±da³ Jehowa od Moj¿esza, zalecaj±c mu zdjêcie butów, co mia³o oznaczaæ obna¿enie siê duchowe wobec gorej±cego ¶wiêto¶ci± Boga Izraela. Nie wystarczy wiêc znak ostrzegawczy sumienia, przypominaj± nam o nienaruszalnej ¶wiêto¶ci Boga, poniewa¿ wp³yw nawet wra¿liwego sumienia mo¿na os³abiæ.

Adoracja jest postaw± stworzenia - wywy¿szaniem Boga i pomniejszaniem siebie. Dziêki tej postawie duchowej patriarcha poj±³, ¿e cz³owiek podejmuje dialog z Bogiem w postaci gestu- dobrowolnego uni¿enia siê , gdy pada na twarz w swojej zupe³nej bezradno¶ci, albo wznosi rêce do nieba, oczekuj±c ¿e "si³a z góry" uzupe³ni niewydolno¶æ ludzkiej interwencji.

Kiedy¶ Moj¿esz wstawia³ siê za armi± ¿ydowsk±, wznosz±c rêce ku niebu. Podnoszenie czystych r±k w górê mia³o znaczyæ, ¿e duchowy po¶rednik ma czyste intencje w modlitwie wstawienniczej, ale równie¿ oznacza³o oddanie czci, uwielbienia i gotowo¶æ na wys³uchan±, zwykle nag³± pro¶bê.

Do takiej w³a¶nie modlitwy gestu, zachêca nas najwiêkszy poeta Biblii Dawid, pisz±c:

"O, pójd¼my siê k³aniajmy, klêkajmy, padajmy

tu¿ przed Panem swym".


http://www.resurrexit.wsd.opole.pl/adoracja.htm

Wywiad z ojcem Marie-Jacques
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • dotykserca.keep.pl
  •  

    Powered by WordPress dla [Solidarność i Pamięć]. • Design by Free WordPress Themes.